Pro pacienty
Obecné informace
Scintigrafie je metoda vyšetření, při kterém je do těla pacienta aplikována radioaktivní látka, sloužící k zobrazení vyšetřovaného orgánu. Tato látka je aplikována nejčastěji injekčně do žil horních končetin.
Vyšetření na oddělení nukleární medicíny jsou časově náročná. Časová prodleva mezi aplikací radiofarmaka a samotným vyšetřením může být i několik hodin a liší se podle typu vyšetření. Tuto skutečnost nejsme schopni ovlivnit a doporučujeme, aby si pacienti přinesli svačinu.
Vyšetření je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Na vyšetření je nutné mít doporučení od lékaře – žádanku. Vyšetřujeme pacienty z celé republiky, výsledek vyšetření doručíme Vašemu lékaři.
Mapky ke stažení
Jdete k nám poprvé? Stáhněte si mapku, abyste co nejrychleji nalezli naše pracoviště.
Co dělat při příchodu na oddělení
Při příchodu na oddělení se ohlásíte v naší recepci a předložíte žádanku k vyšetření spolu s průkazem pojištěnce. Před podepsáním souhlasu s vyšetřením a aplikací vyšetřovací látky vám rádi odpovíme na všechny vaše dotazy. Před většinou z našich vyšetření není nutná žádná příprava. Pokud vaše vyšetření vyžaduje zvláštní režim, budete informováni vaším odesílajícím lékařem nebo naší pracovnicí při objednání.
Ženy prosíme o upozornění na možné těhotenství či kojení. Je velmi důležité tuto informaci nahlásit ještě před aplikací vyšetřovací látky, aby lékař rozhodl o dalším postupu. Těhotenství ani kojení však nejsou kontraindikacemi pro provedení našich vyšetření.
Před vyšetřením
Na vyšetření čekáte v čekárně, kam pro vás před vaším vyšetřením přijde sestra. V kabince si na vyzvání sestry odložíte veškeré kovové předměty (kovové spony, knoflíky, řetízky, mince a klíče z kapes, vypnete mobilní telefony, apod.) a svrchní oděv.
Během vyšetření
Při samotném vyšetření sedíte nebo ležíte na lůžku a detektory kamery se pohybují okolo vás. Nejedná se o zcela uzavřený prostor tzv. „tunel“. Pro kvalitní výsledné snímky je důležitý minimální pohyb při vyšetření. Vyšetření je zcela bezbolestné.
Po vyšetření
Po vyšetření se radioaktivní látka velice rychle rozpadne, takže se nemusíte obávat žádných vedlejších účinků. Naše vyšetřovací látky nepatří mezi kontrastní látky a nevzniká na ně alergie.
Radiační zátěž je podobná a často i nižší jako u běžných rentgenových vyšetření. Doporučujeme více pít a je vhodné do druhého dne omezit přímý fyzický kontakt s dětmi a těhotnými.
Výsledky vyšetření zašleme vašemu ošetřujícímu lékaři.
Víte na jaké vyšetření jdete?
Přečtěte si více informací o vyšetření, na které jdete, abyste věděli co očekávat, jak se připravit a k čemu je vyšetření vhodné.
Také se můžete podívat na krátký letáček, který shrnuje, jak jednotlivá vyšetření probíhají a jak je případně nutné se připravit.